مجموعه آل محمد

چهارشنبه  30  بهمن
1393-07-27
شهید علی طالعی
سالروز شهادت شهید بزرگوار علی طالعی را گرامی میداریم.

 زندگینامه شهید علی طالعی 

تاریخ تولد : 1349

تاریخ شهادت : 1365

 ساعت ۲ بعد از نیمه شب ۱۶ خرداد سال ۱۳۴۹ هجری شمسی مطابق با اول ربیع الثانی سال ۱۳۹۰ هجری قمری در خانواده ای متدین در دزفول فرزندی متولد شد که نامش را علی گذاشتند. علی قسمتی از دوران کودکی را دزفول گذراند و در سال ۱۳۵۳ به همراه خانواده به کاشان عزیمت نمود و از همان سنین کودکی تحت تربیت پدر و مادر ، فعالیت های چشمگیری در مسجد باب الحوائج کاشان داشت و در جلسات مذهبی فعالانه شرکت می نمود . سال ۱۳۵۸ در هجرتی دیگر به همراه خانواده عازم تهران گردید و ضمن طی کردن دوره راهنمایی تحصیلی ، در مسجد امام سجاد علیه السلام نیز فعالیت می نمود.

پس از شرکت در دوره آموزش نظامی . همچنین آموز شهای رزمی در کمیته رزم آوران در اوایل خرداد ۱۳۶۵ به جبهه اعزام شد . هنگامیکه به مرخصی می آمد یا نامه می نوشت ، بدلیل حفظ اسرار نظامی بسیار کم صحبت می کرد و هیچگاه از سختی های منطقه جنگی سخنی به میان نمی آورد و همواره اظهار رضایت می نمود. در آموزش ها بسیار دقیق بود و با تمام وجود شرکت می کرد وهمواره به دوستانش می گفت: در آموزش عرق بریزید تا در جبهه خون نریزید . به دلیل مطالعات مذهبی و تسلطش بر قرآن ، مسئول آموزش اعضای جلسات قرآن بود. در یکی از یادداشتهایی که از او بدست آمده است برنامه زندگی خود را اینگونه تشریح می نماید :

۱٫        همیشه به فکر خدا بودن 
۲٫       مواظب وسوسه شیطان بودن 
۳٫       نماز را به موقع خواندن 
۴٫       قرآن را زیاد خواندن 
۵٫       در دعاها و زیارت عاشورا شرکت کردن 
۶٫       توسل به ائمه معصومین داشتن و به فکر قیامت و برزخ بودن 
۷٫       زبان را از غیبت مواظبت کردن 
۸٫      خواندن کتاب های شهید دستغیب و شهید مطهری

شهید علی طالعی در آخرین مرخصی ، تمام حساب هایش را تصفیه کرد و چند روز قبل از خاتمه مرخصی به جبهه رفت و وقتی والدینش از او خواستند بیشتر بماند گفت : خداحافطی یک خداحافظی است چه امروز چه فردا و در همان یک خداحافظی پس از شرکت در عملیات کربلای ۵ در شلمچه در تاریخ ۲۵ دیماه ۱۳۶۵ مطابق با چهاردهم جمادی الاولی ۱۴۰۷ همزمان با ایم شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهاشربت گوارای شهادت را نوشید و دنیا را وداع گفت و به اهلش واگذاشت . وی در قطعه ۵۳ بهشت زهرا ردیف ۱۵ شماره ۶ آرمید تا ما چه میزان از فناپذیر بودن دنیا عبرت بگیریم و توشه ای برای سفر آخرت برداریم .

برگرفته از کتیا سیمای مسجد آل محمد صلوات الله علیه و آله

نظر شما