مجموعه آل محمد

شنبه  09  فروردین
1393-08-10
شهید علی خسروانی
سالروز شهادت شهید بزرگوار علی خسروانی را گرامی میداریم.

زندگینامه شهید علی خسروانی

تاریخ تولد : 1319/12/1

تاریخ شهادت : 1363/1/15

 

در تاریخ اول اسفندماه 1319 در  یکی از قریه های اراک کودکی به دنیا آمد که نامش را علی گذاشتند، پدرش احمدعلی نام داشت و از همان خردسالی نشانه های شجاعت و علم و تقوی در او نمایان بود. در 9 سالگی برای ادامه تحصیل به تهران آمد و چون پولی نداشت که مخارج تحصیلاتش را بپردازد، در حین تحصیل کار هم می کرد. سرانجام با هزاران گرفتاری خود را به کلاسهای دبیرستان رساند و در همین سالها بود که به ارتش راه یافت و موفق به دریافت درجه گروهبان سومی شد. وی در زمانی که گروهبانی بیش نبود هم تحصیل می کرد و هم مخارج خانواده اش را می پرداخت و این نشانه ی سعی و تلاش و زحمت های شبانه روزی و حسن تدبیر و مدیریت اوست که تنها با توجهات خداوندی امکانپذیر می باشد. خلاصه آن شهید با سعی و تلاش مداوم و پیگیر و مطالعات زیادی که شبانه در زیر یک چراغ کوچک کم نور و هنگامی که همه خواب بودند، انجام میداد توانست در دانشکده ی افسری  شرکت کرده و پس از سه سال دوره دیدن نائل به گرفتن لیسانس علوم شود.

شهید سرهنگ علی خسروانی همیشه فروتن بود و هیچگاه لبخند از لبانش محو نمی شد. هنگامی که جنگ شروع شد او از همان ابتدا به جبهه رفت، همسرش خیلی بی تابی میکرد . او برای دلداری همسرش در مورد معاد صحبت می کرد و مکرر می گفت: (( این دنیا مانند رحم مادر است و چقدر کوچک و تار است و ما بوسیله مرگ تنها از این جهان به جهان بی نهایت بزرگتر مهاجرت می کنیم، درواقع ما دوباره متولد می شویم)).

شهید سرهنگ علی خسروانی در آخرین مرخصی که به تهران آمد مانند کسی که به او الهام شده باشد که آخرین دفعه ای است که می توانم بستگانم را ببینم و این فرصت را غنیمت بشمار، بدیدن بسیاری از دوستان و آشنایان رفت و صله رحم کرد. بالاخره این سرهنگ دلیر و رشید در 59/7/7 از طرف نیروهای زمینی ارتش به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد و سرانجام طی عملیات خیبر با رمز یا رسول الله (ص) در تاریخ پانزدهم فروردین ماه 1363 در جزیره مجنون به ملکوت اعلی پیوست. پیکر پاک و مطهرش در بهشت زهرا، ضلع شمالی قطعه 27 به خاک سپرده شد.

انشاءا... خداوند این شهید و همه ی شهیدان دیگر را با شهیدان صدر اسلام محشور بگرداند.

لازم به ذکر است که از این شهید گرامی وصیت نامه ای به دست ما نرسیده تا از آن بهره مند شویم.

 

نظرات

خسروانی :
1394-11-09 18:36
سلام
اینجانب خواهر زاده شهید خسروانی هستم ، ضمن تشکر از شما ، خواستم متذکر شوم ک نام پدر شهید ، احمد علی است نه علی اصغر
ممنون .

نظر شما