مجموعه آل محمد

شنبه  02  آذر
1393-08-14
سخنان امام جماعت مرحوم مسجد
سخنان امام جماعت مرحوم مسجد آل محمد صلوات الله عليه و آله كه به مناسبت راه اندازي سايت مسجد ارائه فرمودند

سخنان امام جماعت مرحوم مسجد آل محمد صلوات الله عليه و آله كه به مناسبت راه اندازي سايت مسجد ارائه فرمودند

بنام خداوند بخشنده مهربان

با توجه به سابقه 30 ساله مسجد آل محمد صلوات اله عليهم و موقعيت جغرافيايي آن كه مقابل خوابگاه دانشگاه علم و صنعت قرار دارد و همچنين حضور چشمگير جوانان در مسجد ، نياز به فضاي بيشتر احساس شد كه در سال 75 اقدام به توسعه ساختمان مسجد ( حدود 1000 متر مربع ) نموديم در سه طبقه و با قسمتهاي متشكل از زير زمين ، شبستان دوم ، مجتمع فرهنگي ، خانه عالم و امام جماعت ، صندوق قرض الحسنه ، مؤسسه خيريه علي ابن ابي طالب عليه السلام ، اتاق خادم ، پايگاه بسيج و وضوخانه مردانه ساخته و يا نوسازي شده است . در اين ساخت و ساز و تغيير ، راه پله هاي ورودي از داخل مسجد به خيابان انجام گرفت .

با دعوت از افراد خير و نيكوكار ، بانيان خوبي جذب شده و كمك كردند كه لازم است از آنها يادي كرده و دعا نمود مثل حاج آقا شفيعي كه نقدار قابل توجهي سنگ براي فرش كردن كف ها ، ديوارها ، پله ها و راه پله ها با اجازه حضرت آيت اله صافي گلپايگاني داده است. دومين نيكوكار از امناء مسجد حاج آقا سعيد تدين ميباشند كه باني نوسازي وضوخانه مردانه و زنانه شده كه حدود 120 ميليون ريال هزينه كرده اند . اين وضوخانه در منطقه از نظر زيبايي و بهداشت كم نظير است . ايشان همچنين براي حفاظت و نگهداري اين مكان هر ماه مبلغي پرداخت مي كنند . ان شاءاله خداوند به همه بانيان خير سلامتي مرحمت فرمايد .

زيرزمين ، وضوخانه ، پايگاه ، اتاق خادم و صندوق تكميل شده اما خانه امام جماعت و مجتمع فرهنگي ناتمام مانده و نياز محبت افراد نيكوكار و خير دارد. شماره حساب جاري 2177 بانك صادرات فرجام شرقي نبش خاور – شهيد حيدر خاني بنام مسجد آل محمد صلوات اله عليه معرفي مي شود .

در نظر است در مجتمع فرهنگي ، كتابخانه عمومي و تخصصي براي دانش پژوهان داير شود زيرا در محل خيلي نياز است و جوانها بايد راه طولاني تا كتابخانه بروند .

كلاسهاي قرآني و احكام و فضاي مناسب براي جلسات مذهبي در نظر گرفته شده است كه ان شاءاله به همت خيرين و لطف پروردگار و عنايت امام زمان عجل اله تعالي فرجه الشريف انجام خواهد شد .

 

  1. مسجد آل محمد (ص) داراي واحد هاي مختلفي است :

1.1.    واحد فرهنگي

1.2.    صندوق قرض الحسنه عترت و مؤسسه خيريه علي ابن ابي طالب عليه السلام

1.3.    پايگاه هاي بسيج خواهران و برادران

1.4.    درمانگاه خيريه شهداي مسجد آل محمد (ص)

  1. روشن است كه اصل كار و مأموريت مسجد امور فرهنگي و فعاليت هاي ديني براي هدايت اهالي مخصوصاً جوانان و آينده سازان و آموزش مذهبي و مسائل ديني و حفظ اهالي و خانواده ها از خطرات و دامهاي شيطاني و آگاهي دادن به مسائل سياسي اجتماعي در صراط ممستقيم خدا و رسول و ائمه عليهم السلام در جهت تقويت انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران ميباشد كه لازم است با برنامه هاي مختلف و متنوع با ابزارهاي جديد و روز بكار گرفته شود . در اين راستا كارهائيكه بايد انجام شده و مي شود به شرح زير است :

2.1.    نماز جماعت در سه نوبت اول وقت ( صبح ، ظهر و شب )

2.2.    بيان احكام و مسائل مبتلا به و حديث و روايت گاهي بين نماز و گاهي بعد از نمازها

2.3.    آموزش قرآن با چند روش

2.3.1.روش اول :قرائت يك صفحه از قرآن هر شب بعد از نماز عشا توسط استاد شادالوئي و يا جوان هاي مسجد و ترجمه روان آيت اله مكارم شيرازي توسط جوانان خوش ذوق و با استعداد كه اثرات خوبي داشته و خيلي ها بهمين نحو قرآن و آموزش ديده و ياد گرفته اند . حقير هم بعد از آن آياتي را كه جنبه اخلاقي ، اعتقادي ، سياسي و اجتماعي داشته توضيح داده و تفسير كرده ام تا الآن كه سال 83 هستيم يك دوره ختم قرآن داشته و ختم دوم نزديك به اتمام است .

2.3.2.روش دوم : تشكيل جلسه و كلاس هفتگي قرائت قرآن توسط استاد بزرگوار و بين المللي حاج اسماعيل شادالوئي حفطه الله در روزهاي دوشنبه بعد از نماز مغرب در مسجد است . نزديك 10 سال است اين جلسه داير بوده و موضوع قرائي و لحن و صوت و تجويد توسط استاد تدريس شده و در پايان هم بعضي آيات قرائت شده توسط اينجانب تفسير و توضيح داده ميشود .. از اين جلسه بسياري از جوانها آموزش ديده و ماهر شده و در جاهاي مختلف نظام به تدريس اشتغال دارند . خداوند روح شهيد ابراهيم شادالوئي اخوي استادو پدر و مادرش را شاد گرداند كه به اين مسجد محبت دارند و جلسات آنرا رونق ميدهند .

2.3.3. روش سوم : آموزش فردي و خصوصي است كه توسط پدر دو شهيد حاج آقا مهندس كاووسي انجام مي شود .

2.3.4.سنت حسنه جندين ساله صحبت بين الصلوتين مغرب و عشا اينجانب در شبهاي جمعه در مدت 15 دقيقهدر رابطه با احكام و حديث و سخن روز و تذكر لازم براي نمازگزاران و جمع آوري اعانه براي مسجد و بعضاً نيازهاي نظام اسلامي مثل جبهه و جنگ و زلزله كه اين سنت از دير زمان انجام ميشود و بعضي اگر در طول هفته نتوانستند به مسجد بيايند آنشب مي آيند ، هم براي استفاده و هم براي پرداخت صدقات و اعاناتشان به مسجد.

2.3.5.دعاي كميل و زيارت وارث در شبهاي جمعه اگر در خانه شهدا برنامه اي نبود در مسجد برگزار ميشود.

2.3.6.دعا و زيارت روز و دعاي عهد امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف و زيارت عاشورا هر روز بعد از نماز جماعت صبح جا افتاده و عادت شده است .

2.3.7.بمناسبتهاي شهادت و ولادت ، زيارت آن امام معصوم بعد از نماز عصر خوانده و اظهار ارادت و توسل ميشود.

2.3.8.از سال 1370 كه هيئت انصار الرضا و دعاي ندبه تأسيس شده هر هفته برنامه زيارت عاشورا و دعاي ندبه و توسل به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در مسجد بعد از نماز جماعت صبح يا در منازل خانواده محترم شهدا و نمازگزاران اجرا ميشود و به مناسبتهاي مختلف برنامه هاي گوناگون از مداحي و عزاداري و سرودخواني و سخنراني و در تابستان سفرهاي زيارتي مشهد ، شيراز ، قم و جمكران ، امام زاده داوود و آقا علي عباس ، حرم امام خميني و بهشت زهرا و .... انجام مي دهيد . حسن ختام مراسم سخنراني حقير يا اعزه روحاني و در پايان صرف صبحانه و دعا ميباشد. قابل تقدير است كه در طول 13 سال وقفه اي نداشته و مسابقات زيادي از احكام و احاديث و آيات قرآن داشته و هدايا داده است . روايتي از 14 معصوم عليهم السلام و سفرنامه را بصورت كتاب چاپ كرده است . در ماه مبارك رمضان بياد 40 شهيد بزرگوار مسجد مراسم در مسجد برگزار ميشود و هر هفته نامي و يادي از شهدا و درگذشتگان از نمازگزاران ميشود . انشاءالله مورد قبول مولي و سرورمان امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف واقع بشود.

2.3.9.برنامه افطاري ماه مبارك رمضان كه حدود 15 سال است هر شب بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در اول وقت در مسجد برقرار است كه باني آن خود نمازگزاران هستند و بصورت سنتي و ساده برگزار ميشود بنحويكه مورد توجه بسياري قرار گرفته . افراد زيادي را جذب كرده است و سنت افطاري دادن به روزه داران نمازگزار را احيا كرده و جهت پخش از صدا و سيما ضبط نموده اند.

2.3.10.    بمنظور تشويق بچه هاي مسجد و محل به درس خواندن هر سال كارنامه خوب و ممتاز را جمع آوري نموده و به بچه هائيكه داراي نمره بالا باشند در تمام مقاطع تحصيلي از ابتدايي راهنمايي متوسطه و دانشگاهي ، تقدير نامه با مهر مسجد و هديه مناسب داده ميشود. اينكار اثر خوبي در درس خواندن آنها داشته و موجب خوشنودي والدين آنها شده است .

2.3.11.    بچه هاي اين مسجد بعلت داشتن تعهد و تخصص در المپيادهاي داخلي و خارجي رتبه آورده و در مسابقات دانشگاهي جايگاه خوبي بدست آورده اند . در سال جاري (1383) آقاي مهندس اناري در مسابقات بتون در دانشگاه شريف در سطح بين المللي كه در آمريكا برگزار شده بود مقام گرفته و جزء نخبگان كشور محسوب شده است. از طرف مسجد هم تقدير شده و با نوشتن پارجه نويسي باطلاع عموم رسانده است.

2.3.12.    لازم به شكر گزاري است كه بچه هاي مسجد كه فارق التحصيل شده همه در كشور اسلامي مفيد بوده و موجب سربلندي هستند.

2.3.13.    ارتباط خوب مسجد و دانشگاه علم و صنعت هم قابل تقدير و تحسين و باعث حفظ دانشجوياناز انحراف و فساد بوده است بنحويكه بعد از پايان تحصيل رابطه خود را با مسجد و حقير رها نكرده و ادامه مي دهند.

2.3.14.    بمناسبتهاي مختلف در طول سال مراسم جشن و سرور ، عزاداري و سخنراني و گراميداشت شهدا و جانبازان و آزادگان و ايثارگران در مسجد برقرار شده و از شخصيتهاي كشوري و لشكري و روحاني استفاده ميشود . از جمله كارها ، بزرگداشت شهدا گرانقدر مسجد در دهه اول ماه محرم است كه هر ساله برگزار شده و تجليل از همه آنها ميشود و ياد و خاطره آنها از زبان همرزمانشانبعمل مي آيد و در پايان پذيرايي و اطعام برقرار ميباشد.

2.3.15.    هيوت عزاداران مسجد در شبهاي دهه اول محرم بصورت سينه زني و زنجيرزني هر شب بعد از اقامه نماز جماعت درب خانه شهداي محل رفته و عزاداري ميكنند. اين سنت حسنه از ابتداي دفاع مقدس و جنگ تحميلي و آمدن پيكر پاك شهدا در محل و انجام تشريفات تشييع و تدفين و مجالس عزاداري آنها در مسجد برنامه عزاداري سيد الشهدا و شهيدان كربلا در ايام عاشورا و محرم ، ياد شهيدان كربلاهاي ايران گرامي داشته و براي شادي ارواح مطهر شهداي مسجد و تقويت پيوند و رابطه انقلاب اسلامي با اهداف عالي و انسان ساز حضرت امام حسين عليه السلام برنامه ريزي ميشود كه موجب شادي ارواح مقدس شهدا و خوشنودي دل بازماندگانشان بوده است. خداوند توفيق زنده نگهداشتن ياد شهدا را به ما مرحمت فرمايد كه رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي دام ظله علي رؤوس الانام فرمودند : زنده نگاه داشتن ياد و خاطره شهدا كمتر از شهادت نيست .

  1. صندوق قرض الحسنه عترت و مؤسسه خيريه علي ابن ابيطالب عليه السلام با داشتن امكانات كم و محدود ولي نيازهاي بسياري را پاسخ گفته است. صندوق ثبت شده و رسمي است و تحت نظارت سازمان اقتصاد اسلامي و طبق ضوابط آن فعاليت ميكند كه آمار و ارقامش را بايد مديرعامل محترم آن آقاي مهندس چوبين بدهد. صندوق كار وام قرض الحسنه را انجام ميدهد و مؤسسه خيريه بصورت بلاعوض به مستمندانكمك و مساعدت دارد كه به اشكال مختلف از نقدي و جنسي و دارويي و كاريابي فعاليت ميشود. درآمد صندوق از پس اندازهاي مردم است و درآمدخيريه از كمك هاي نيكوكاران بصورت ماهانه و يا موردي و صندوقهاي صدقات و امانات ميباشد.
  2. پايگاه بسيج برادران از ابتداي انقلاب و فرمان رهبر كبير انقلاب حضرت امام خميني رضوان الله تعالي عليه روز 23 بهمن 1357 مبني بر حفط و حراست از محل و ايجاد امنيت و آرامش براي مردم و تشكيل كميته انقلاب در مسجد داير شده و طبق دستور صادره از كميته مركزي و وظيفه شرعي و روحانيت مبارز اقدام كرده است با توجه به دستور صادره از كميته مركزي و وظيفه شرعي و روحانيت مبارز اقدام كرده است. با توجه به فروپاشي نظام سياه شاهنشاهي و تعطيل همه اركان كشور ، مساجد كه پايگاه انقلاب بودند بدستور حضرت امام مسئوليت امور مختلف كشور و مردم را عهده دار شدندو با همكاري مساجد همجوار و ائمه جماعات و روحانيت مبارز و جوانان پرشور و انقلابي بخوبي از عهده كارها برآمدند. بحمدالله اينهم از افتخارات اين مسجد است كه بسياري از امنا و نمازگزاران مسجد كه محاسن سفيد كرده از جوانان نسل اول انقلاب بوده اند و امروز با نسل دوم و سوم انقلاب در صف واحد نماز جماعت و امور مسجد خدمت ميكنند اين عزيزان از نيروهاي فعال در كميته بودند كه براي نگهباني و نگهداري و حفظ انقلاب و آسايش اهالي محل تلاش زيادي كرده اند. خداوند از آنها قبول فرمايد. بعد از آنكه سازمانها و وزارتخانه ها و ارگانهاي نظام تشكيل شد بتدريج كار كميته ها كم شده و امور كشور هر كدام به سازمان خودش واگذار شده و مأموريت كميته ها فقط در امور داخلي و همكاري با شهرباني و امور انتظامي مشخص گرديد و كميته هاي در مساجد هم به نهاد مقاومت و بسيج تحت فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب درآمد. اكنون پايگاهبسيج مسجد آل محمد (ص) از بهترين نيروها عنوان شده و با نظارت امام جماعت مسجد فعاليت ميكنند و كارهاي فرهنگي و تبليغاتي مسجد را بر عهده دارند. بسيج خواهران هم مانند برادران فعاليت فرهنگي خوبي دارند تشكيل كلاسهاي مختلف و آموزش قرآن و احكام و جلسات مذهبي سياسي اجتماعي نمونه هاي كار آنهاست. گزارش كامل بسيج را بايد مسئول محترم و فرماندهي آن بيان نمايند.
  3. خوبستدر اين سايت از احاديث و روايات استفاده كنيم و پاسخ سئوالات و مسائل شرعي هم داشته باشيم انشاءالله.

 

 

امام جماعت مسجد آل محمد (ص)

سيد محمد آقايي

25/12/1383