مجموعه آل محمد

شنبه  09  فروردین
1393-08-29

 

 

بنام خدا

 

در سال 1354 جمعي از اهالي آذربايجان و ساكن نارمك تهران كه داراي هيأت هفتگي بوده و جلسات مذهبي خود را در منازل برگزار مي كردند زمين فعلي مسجد آل محمد (ص) را به ابعاد 16*51 كه داراي يك اتاق 4*4 ، يك شعله برق 15 آمپر و ديواري مخروبه بود به صورت نقد و اقساط و مقداري وام ، به مبلغ 000 840 2 ريال توسط آقايان محمد امين زاده ،سيد مجتبي حسيني ، عباسعلي حيدري ، اكبر قرباني ، سيد مرتضي موسوي و اياز ياري خريداري نمودند و براي عزاداري سيدالشهداء (ع) در اولين محرم آن سال چادر زده و اقامه نماز نمودند .

بعد از ايام محرم و صفر آن سال چون در اين منطقه مسجدي وجود نداشت تصميم گرفتند كه در اين محل مسجدي بنام مسجد آذربايجاني هاي مقيم مركز بنا كنند . ولي در اثر مشورت با مراجع تقليد و هدايت و راهنمايي حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ بهاءالدين اوستا ( اعلم الهدي ) امام جماعت وقت مسجد ولي عصر (عج) واقع در خيابان مدائن نارمك بنام مسجد آل محمد (ص) نام گذاري شد . واقفين نام برده در دفتر خانه اسناد رسمي 27 واقع در چهار راه سرسبز تحت شماره ثبتي 75678 به نام مسجد آل محمد وقف نمودند .

توليت مسجد بنام حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا اعلم الهدي مي باشد كه ايشان تمام امور مسجد را به مرحوم مغفور حجت السلام والمسلمين حاج آقا محمد آقايي محول نمودند . از همان روزهاي اول يعني در زمستان 1355 در زير يك چادر و سپس با ايجاد يك سايبان موقت بوسيله ايرانيت نماز جماعت برپا شد به كمك اهالي محل و فروش قبض هاي 50 ريالي و همچنين ياري گرفتن از استادان دانشگاه علم و صنعت بناي مسجد را آغاز نمودند . نقشه بناي مسجد به توصيه آقاي مهندس نقره كار توسط آقاي مهندس شهاب الدين گنابادي كه وزير مسكن دولت شهيد رجايي بودند تهيه شد ولي در هنگام اجرا به علت نداشتن امكانات و پول كافي اين نقشه توسط معمار آزمون كاملا" تغيير كرد . از آن جمله زيرزميني كه قراربود تمام زير شبستان را گرفته و از آن براي تأسيسات و غيره استفاده شود كه نشد اولين كلنگ مسجد در سال 1355 توسط جمعي از علما و روحانيون به زمين زده شد . همزمان با آن از طرف اهالي محل گوسفندي نيز قرباني گرديد

 

اين مسجد طي مراحل رشد خود در سالهاي گذاشته به يكي از اركان اصلي محله خود مبدل شده و با راه اندازي امكانات در حد توان خود از قبيل: درمانگاه خيريه شهداي مسجد آل محمد صلوات الله عليه و آله ، كانون فرهنگي و هنري ، بسيج مستضعفين در دو واحد خواهران و برادران ، صندوق قرض الحسنه محلي عترت و خيريه امام علي عليه السلام سعي در بروز آوري خدمات قابل ارائه به همگان بوده است .

 

 

 در سالهاي گذشته نيز با مرمت و توسعه بناي مسجد گامي بسيار اساسي در جهت رسيدن به اين اهداف برداشته است . از جمله كارهايي كه امناي مسجد به آنها علاقه خاصي داشته و آنها را مبناي خدمت به مردم محله مي دانند انجام امور خيريه به روش ها و انحاء مختلف مي باشد .

اين مسجد با راه اندازي صندوق عترت نسبت ارائه وام هاي ضروري و بدون بهره و در قالب قرض الحسنه سال هاي نسبتاً موفقي را در اين زمينه داشته است .

هر چند اين تنها به جهت تقويت بنيه مالي هم محله اي هاي عزيز بوده است اما ما با استعانت از مولايمان حيدر كرار اقدام به راه اندازي خيريه اميرالمومنين علي عليه السلام كرده ايم و بر اساس همان ايده هاي آن يار و ياور شيعيان سعي در برطرف سازي آبرومندانه حاجات خانواده هاي عزيز و نيازمند نموده ايم . اميد كه مقبول حق افتد.

همچنين راه اندازي درمانگاه خيريه شهداي مسجد آل محمد صلوات الله عليه و آله در سال 1375 مصادف با سالروز ولادت با سعادت حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام توانست بصورت بسيار سريع در قبال ارائه خدمات با كيفيت و ارزان پزشكي جلب اعتماد مردم محله را داشته باشد تا حدي كه هم اكنون بطور متوسط ماهيانه حدود 12000 مراجعه براي دريافت خدمات به اين درمانگاه بوجود آمده است .

 اين مسجد بر اساس وظيفه بنيادي خود بصورت رسمي نيز اقدام به تأسيس و راه اندازي كانون فرهنگي شهداي مسجد آل محمد صلوات الله عليه نموده است .

اين كار در ماه هاي اخير با برنامه ريزي هاي منظم و منسجم شتاب بيشتري گرفته و اقدامات اساسي در جهت ارائه خدمات فرهنگي مناسب به هم محله اي هاي عزيز و هموطنان عزيز صورت پذيرفت است.

خدمات بي وقفه اي كه از آغازين روزهاي  انقلاب بنام بسيج مستضعفين انقلاب اسلامي صورت پذيرفتاز همان ابتدا در دستور كار اين مسجد بوده ، هست و به لطف خداوند منان تا ابد نيز خواهد بود . بيش از 50 شهيد گلگون كفن حاصل خدمات بي وقفه بيسج در طول خدمت رساني اين خانه الهي و همچنين جان فشاني مردم شهيد پرور به جهت حقظ نظام و انقلاب اسلامي بوده است .

ما همچنان اميدواريم كه بتوانيم خدمت رسان مردم بزرگوارمان در راه الهي باشيم .

 

 

اين مسجد در محله نارمك ، خيابان فرجام ، نرسيده به سراج ، خيابان شهيد عبادي شمالي بنا شده است .

تلفن های دسترسی به مجموعه نیز به شرح زیر است :

مسجد آل محمد صلوات الله علیه و آله : 77801342

درمانگاه خیریه شهدای مسجد آل محمد صلوات الله علیه و آله : 77801343 و 77801344

صندوق عترت : 77801345 

 

نظر شما